Spis treści
Promienniki podczerwieni jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania, zdobywają coraz większą liczbę zwolenników przede wszystkim ze względu na ich efektywność oraz łatwość obsługi. Jeśli jednak tego rodzaju urządzenia mają działać zgodnie z oczekiwaniami, konieczny jest wybór modelu dopasowanego do konkretnych potrzeb. Jaki promiennik podczerwieni wybrać do domu?
Jak działają promienniki podczerwieni?
Zanim odpowiemy na pytanie, jaki promiennik podczerwieni wybrać, warto poznać mechanizm działania tego sprzętu. Jest on podobny do naturalnego ogrzewania przez słońce, co sprawia, że opisywane grzejniki są ekonomiczne. Zapewniają one ciepło w wyniku emisji fal podczerwonych, które bezpośrednio ogrzewają obiekty, osoby i powierzchnie w swoim zasięgu, zamiast ogrzewać powietrze.
Ponadto promienniki nie wysuszają powietrza, co okazuje szczególnie ważne, jeśli w ogrzewanych pomieszczeniach przebywają osoby z alergią lub astmą. Warto także podkreślić, że ciepło emitowane przez promienniki podczerwieni jest rozprowadzane szybko i równomiernie, dlatego często ten sposób ogrzewania znajduje zastosowanie w miejscach, gdzie przebywa się okazjonalnie, a przez to nie ogrzewa się ich przez cały czas.
Rodzaje promienników podczerwieni. Jaki wybrać?
Promienniki podczerwieni zazwyczaj dzieli się w zależności od długości emitowanych fal na warianty:
- krótkofalowe — takie promienniki emitują skupione ciepło, które bardzo szybko dociera do konkretnego miejsca, nie nagrzewając innych rzeczy w pobliżu. Ze względu na możliwość ukierunkowania wiązki, a także fakt, że z wykorzystaniem promienników krótkofalowych można szybko nagrzać wybrane miejsca, takie modele są stosowane zazwyczaj w halach produkcyjnych, magazynach czy obiektach sakralnych;
- średniofalowe — są stosowane głównie w saunach na podczerwień, zapewniając w nich pożądane ciepło;
- długofalowe — ciepło emitowane przez tego rodzaju sprzęt jest rozproszone, przez co swobodnie rozchodzi się po całym pomieszczeniu, zapewniając komfort cieplny wszystkim przebywającym w nim osobom. Choć ciepło dostarczone przez promienniki długofalowe nie jest tak intensywne jak w przypadku wariantów krótkofalowych, tego rodzaju sprzęt doskonale sprawdza się w obiektach mieszkalnych czy biurach.
Jeśli więc zastanawiasz się, jaki promiennik podczerwieni wybrać do domu, postaw na wariant długofalowy, który da przyjemne uczucie ciepła w całym pomieszczeniu. W razie wątpliwości, przy wyborze dobrze również porozmawiać ze specjalistą.
Ogrzewanie domu promiennikiem podczerwieni
Wiedząc, jaki promiennik podczerwieni wybrać do domu, trzeba się zastanowić, dlaczego warto postawić na taki sprzęt. Promienniki ciepła są wykorzystywane w wielu domach za sprawą swoich licznych zalet. Wśród nich jedna z najważniejszych to wspomniana wcześniej efektywność — dzięki temu, że ogrzewają przede wszystkim ludzi oraz przedmioty, mniej energii wykorzystują na ogrzewanie nieużytkowanych przestrzeni. To z kolei może przełożyć się na obniżenie rachunków za prąd. Inna znacząca zaleta to szybkość, z jaką promienniki podczerwieni dostarczają ciepło. Emitują je one natychmiast po włączeniu, co okazuje się szczególnie ważne w chłodne dni, gdy niezbędne jest szybkie ogrzanie pomieszczenia.
Wybór promienników ciepła do ogrzewania pomieszczeń w domu może być dobrym rozwiązaniem również ze względów zdrowotnych. Tak jak wspominaliśmy, tego rodzaju sprzęt nie wysusza powietrza, co znacznie ułatwia oddychanie. Nie powoduje także intensywnej jego cyrkulacji, a to z kolei sprawia, że w pomieszczeniach unosi się mniej kurzu. Ponadto promienniki emitują mniej dwutlenku węgla i mogą być zasilane z wykorzystaniem energii odnawialnej. Należy również wspomnieć o tym, jak łatwa jest obsługa tego rodzaju sprzętu — wystarczy do tego smartfon.
Liczne zalety sprawiają, że stale rośnie liczba osób, które chcą kupić promiennik ciepła. Jak wybrać odpowiedni sprzęt? Przede wszystkim, szukając modelu do domu, dobrze postawić na wariant długofalowy. Warto też upewnić się, że można nim bez problemu sterować za pomocą telefonu, a także, że będzie on pasować do konkretnego wnętrza — oprócz klasycznych modeli, można bowiem znaleźć na rynku opcje przypominające ręcznie malowane obrazy, a także lustra.