PROMIENIOWANIE
bezpieczne i ZDROWE
Przy sprzedaży promienników klienci bardzo często pytają, czy promieniowanie podczerwieni, które grzejniki emitują nie szkodzą zdrowiu. Jest to poważna psychiczna bariera, która jest związana z pojęciem promieniowania. Jest to zrozumiałe po niedawnych doświadczeniach z elektrowniami z atomowymi.
Oczywiście Promienniki ECOSUN są w stu procentach bezpiecznie i nie zagrażają zdrowiu – długość fali 0,2 u-12u (mikrofalówka to 12u).
Co to jest promieniowanie podczerwone?
Promieniowanie podczerwone (łac. infra = pod, pod czymś) jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fali o zakresie 0,74 do 2,5 mikrometrów. Promieniowanie to stanowi ok. 40 % światła słonecznego i jest częścią promieniowania słonecznego, które daje człowiekowi ciepło oraz dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Promieniowanie podczerwone nosi czasem nazwę promieniowania cieplnego.
promiennik jest jak Słońce
Promieniowanie podczerwone podobnie jak Słońce daje człowiekowi ciepło oraz dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne
zdrowie i bezpieczne
Promienniki ECOSUN są w stu procentach bezpiecznie i nie zagrażają zdrowiu – długość fali to 0,2 u-12u
wsparcie zdrowia
Głębokie ciepło podczerwieni jest dla terapeuty prostym i wartościowym wsparciem w leczeniu wielu chorób
lecznicze walory
promieniowania PODCZERWONEGO
Co to jest promieniowanie podczerwone?
Promieniowanie podczerwone (łac. infra = pod, pod czymś) jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fali o zakresie 0,74 do 2,5 mikrometrów. Promieniowanie to stanowi ok. 40 % światła słonecznego i jest częścią promieniowania słonecznego, które daje człowiekowi ciepło oraz dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Promieniowanie podczerwone nosi czasem nazwę promieniowania cieplnego.
Fale leczące
Leczenie ciepłem wykorzystywane jest w wielu schorzeniach w celu: zmniejszenia bólu, poprawy miejscowego krążenia krwi, szybszego gojenia ran, a nawet terapii niektórych stanów zapalnych występujących zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Najlepszym generatorem promieniowania jest Słońce. Ważną rzeczą jest, aby aparatura generująca promieniowanie podczerwone wytwarzała je w sposób najbardziej zbliżony do widma słonecznego, zwłaszcza dla długości fal leżących w bliskiej podczerwieni. Te długości fal są najkorzystniejsze dla wymienionych wcześniej funkcji leczniczych.
Zastosowanie promienników podczerwieni jest bardzo szerokie, począwszy od przemysłu spożywczego (obróbka termiczna żywności), poprzez przemysł papierniczy (dosuszanie papieru), po ogrzewanie.
W zakresie ogrzewania, promienniki podczerwieni stosowane są bądź do dogrzewania stanowiskowego (promienniki łazienkowe, promienniki w ogródkach restauracyjnych), bądź jako podstawowy składnik systemu grzewczego (ogrzewanie hal, magazynów), w chowie i w hodowli zwierząt, szczególnie w wychowie młodzieży (pisklęta drobiu, prosięta). Wykorzystywane są w saunach na podczerwień.
W medycynie – duża dawka podczerwieni powoduje miejscowe przegrzanie skóry , co prowadzi do zwiększenia jej ukrwienia. W drukarkach laserowych technologia ta wykorzystywana jest do termicznego utrwalania toneru na wydruku.
Terapia i profilaktyka
Współczesna medycyna uważa, że najlepsze jest holistyczne leczenie pacjenta. Oznacza to, że w nowoczesnej terapii zwraca się coraz większą uwagę na stosowanie metod regenerujących i działających łagodnie na cały organizm. Skuteczna terapia, w rozumieniu współczesnej medycyny to taka, której efektem jest ogólna poprawa zdrowia. Głębokie ciepło podczerwieni jest dla terapeuty prostym i wartościowym wsparciem w leczeniu wielu chorób, bez konieczności dodatkowego obciążenia organizmu. Skuteczność działania podczerwieni polega na wzmocnieniu własnych mechanizmów regulacyjnych organizmu. Terapia podczerwienią nie jest oczywiście uniwersalnym, cudownym środkiem, który uwalnia lub chroni przed wszystkimi chorobami. Leczenie podczerwienią daje natomiast znakomite rezultaty, jeśli ta forma terapii uzupełnia znane i uznane w medycynie leczenie farmakologiczne, fizykoterapeutyczne oraz rehabilitację. Jak każda forma terapii będzie ona korzystniejsza, gdy wyeliminuje się ze swojego życia złe przyzwyczajenia i nawyki.
Profilaktyka i leczenie przez promieniowanie podczerwone
Profilaktyczne i lecznicze działanie podczerwieni jest możliwe dzięki stymulacji naszych komórek i tkanek. Promieniowanie podczerwone: aktywizuje krążenie i przeminę materii, wydala trucizny i substancje odpadowe, mobilizuje siły obronne organizmu, wzmacnia system immunologiczny.
Co dzieje się w temperaturze 40-60 °C?
Zdrowotne działanie ciepła podczerwieni polega na tym, że ciepło to wnika do organizmu aktywując mięśnie, stawy i organy wewnętrzne. Głębokie ciepło podczerwieni stosowne jest z dużym sukcesem na całym świecie w chorobach przewlekłych i różnego rodzaju urazach. Jak już wspomniano, stosowanie promieniowania podczerwonego u osób chorych powinno być konsultowane z lekarzem. Poprawę aż do całkowitego wyleczenia można osiągnąć m.in. w następujących dolegliwościach: trądzik, zapalenie stawów, lumbago, gościec, bóle kręgosłupa, bóle mięśni, zakwaszenie mięśni, ischias.
Promiennik
podczerwieni jako element grzejny
Promienniki podczerwieni to komponenty lub urządzenia techniczne, które ze względu na swą konstrukcję przeznaczone są do przetwarzania możliwie dużej ilości dostarczonej do nich energii (prąd elektryczny, gaz) w ciepło, które jest z kolei oddawane poprzez powierzchnię promieniowania.
Niezależnie od konstrukcji promiennika podczerwieni dąży się zawsze do tego, aby z jak najmniejszymi stratami doprowadzić do elementu ogrzewanego emitowane z promiennika podczerwieni promieniowanie cieplne, które rozchodzi się falowo niezależnie od innego medium transportowego.
Promiennik podczerwieni w zależności od wyposażenia technicznego emituje promieniowanie podczerwone w określonym zakresie długości fali (zakres spektralny). Jest to na przykład zakres fal o długości 2 – 10 μm; jest to maksymalna moc promieniowania. Oznacza to, iż każdy promiennik podczerwieni emituje także fale z takich zakresów długości, które są poza zakresem jego maksymalnej mocy promieniowania.
Oddziaływanie na element poddawany promieniowaniu
Ze względu na różnorodną budowę atomową ogrzewanych elementów różnią się one od siebie zakresami spektralnymi, w których najlepiej absorbują emitowane promieniowanie. Część promieniowania, która ze względu na właściwości materiału nie może być wchłonięta, jest przewodzona przez materiał lub odbijana od niego.
Wchłanianie promieniowania podczerwonego przez ogrzewany element jest określane mianem absorpcji. Proces absorpcji dotyczący ogrzewanego elementu jest w związku z tym zawsze także (częściowo) procesem, któremu towarzyszy odbicie i przepuszczanie promieniowania podczerwonego. Technicznie nie jest możliwa 100-procentowa absorpcja. Pełna absorpcja możliwa jest tylko w przypadku teoretycznego modelu ciała doskonale czarnego.