fbpx
Usługa montażu w wybranych województwach zadzwoń 91 422 08 95 office@rotal.pl
Usługa montażu promienników w wybranych województwach

Doradztwo

i   PLANOWANIE URZĄDZEŃ nasi fachowcy zrobią to za darmo

SPOSÓB WYLICZANIA MOCY GRZEWCZEJ PROMIENNIKÓW

TYPU ECOSUN

 

 Jeżeli zamawiasz projekt architektoniczny u architekta lub kupujesz projekt to wiedz, że:

– Ich obowiązkiem jest wyliczenie strat ciepła przez zaprojektowane materiały konstrukcyjne i izolacyjne.

– Mając te straty architekt klasyfikuje dany obiekt wg unijnych i krajowych (Dz.U. poz. 1065 z dn. 7.06.2019 r.) norm, na jeden z sześciu rodzajów budynków i dla nich klasyfikację cząstkową wartość wskaźnika energii pierwotnej (Ep). Jego składową jest moc grzewcza podzielona na 1 m2 powierzchni horyzontalnych podłóg w budynku do ogrzania. Mając trzy składowe Ep=moc/m2 architekt musi nam (Wam) wyliczyć moc np. kaloryferów z rozbiciem na grzejniki (kaloryfery) w poszczególnych pomieszczeniach dobierając najczęściej rodzaj i grubość izolacji.

To wszystko powinno być umieszczone w komplecie dokumentacji architektonicznej „instalacji sanitarnej i grzewczej”. Kupując projekt, mając wszystkie dane, moc np. kotłowni, metraż do ogrzania oraz współczynnik Ep można (a właściwie należy) np. dla domu jednorodzinnego sprawdzić Ep dla niego np. 70 Wat/m2 – dzieląc moc kotłowni przez powierzchnię grzewczą w m2.

CO JEST NAM POTRZEBNE DO DOBORU PROMIENNIKÓW?

 

Jeżeli nie masz już dokumentacji architektonicznej to przyślij nam następujące informacje:

– czy dom, mieszkanie, zakład jest już w stadium projektu, czy w budowie,

– w którym roku obiekt został oddany do użytku,

– jaka jest konstrukcja obiektu: drewniana, betonowo – ceglana, i.in.,

– w jaki sposób obiekt jest obecnie ogrzewany,

–  jaka jest moc obecnego źródła ciepła,

– jaka jest wysokość pomieszczeń (m),

– wykaz pięter i rodzaj pokoi z metrażem każdego z nich (m2) np.

  1. Kuchnia – 12,56 m2
  2. Salon – 32 m2
  3. Łazienka – 8 m2
  4. itd.

– czy jest lub będzie PV (fotowoltaika) i jaką ma lub będzie miała moc,

– czy wykorzystujecie Państwo inne źródła energii odnawialnej np. wiatr lub kogeneracja,

można dołączyć szkice odręczne tego co powyżej lub zdjęcia (sufitów, szczytów hal, regałów w sklepach).

Odpowiedzi na większość powyższych zagadnień udzielił już architekt w projekcie Państwa budynku!

PROSIMY O WYPEŁNIENIE PONIŻSZEGO FORMULARZA CO POZWOLI NAM NA DOBÓR PROMIENNIKÓW DO PAŃSTWA OBIEKTÓW

 

8 + 5 =

UWAGI, PROBLEMY I DODATKOWE KOSZTY WYSTĘPUJĄCE PRZY MONTAŻU OGRZEWANIA ELEKTRYCZNEGO, BEZPOŚREDNIEGO TYPU ECOSUN

– Promienniki z zasady powinny być montowane na suficie, ale najbardziej efektywne jest puszczenie smugi ciepła pod kątem 45 stopni znad okna, nad futryną okienną (patrz zdjęcia poniżej). Intensywniejsze odczucie promieniowanie jest w polu, okręgu czy elipsie o promieniu wysokości pomieszczenia. Nasz promiennik standardowy ma kabel 1,5 cm i o długości 1,10 mb.

– Kompletna instalacja powinna być najtaniej montowana razem z pozostałą domową instalacją, ale na osobnej fazie i z małym podlicznikiem mocy.

– Kable jeżeli jest to w domku jednorodzinnym rozprowadzać należy od strychu w dół, od licznika przewodem na strych i potem powinna być rozprowadzana w dół zza ściany kolankowej poprzez przeciągnięcie przez otwór w podłodze strychu nad promiennikiem, który jest piętro niżej.

– Dobry efekt daje zawieszenie promiennika nad futryną okna, poziomo pod kątem 45° do podłogi na listwie stalowej do montowania szafek kuchennych i stalowych łańcuszkach.

– Domki drewniane z bel, a nawet innych konstrukcji – kable rozciągamy od zewnątrz w bruździe izolacji domu przeciągając je do wewnątrz.

– Generalna uwaga to: likwidujemy na podłogach szczególnie nie tylko łazienek kafelki dając panele winylowe ze spodem izolowanym termiczno-cieplenie przy pomocy folii alufox.

– Staramy się odwrócić grawitację unoszonego ciepłem i grawitacją ciepłego powietrza dając wentylatory sufitowe, które podnoszą temp. O 2-3° I obniżają koszty grzania o 30%.

– Te ostatnie uwagi są szczególnie ważne kiedy nie chcemy wieszać promienników na sufitach tylko na ścianach.

– Regulatorów staramy się nie wieszać na ścianach zimnych zewnętrznych, chyba, że będą już ocieplone, a jak nie to pod regulator dajemy również izolację alufox.

.

Krok 1

Prześlij nam krótką charakterystykę budynku, rzuty pomieszczeń oraz powierzchnią do ogrzania – są to dla nas informacje niezbędne

krok 2

Nasi inżynierowe opracują projekt ogrzewania, dobiorą urządzenia, następnie zrobimy wycenę urządzeń i prześlemy Tobie ofertę ogrzewania

krok 3

Teraz tylko  wystarczy wybrać rodzaj promiennika dla Twojego domu: standardowy, grzejący obraz, szklany,szklany ze zdjęciem czy lustro.

oszczędności

przy ODPOWIEDNIM doborze zyskujesz

Po ponad 30 latach znamy koszty eksploatacyjne i opinie o naszym systemie w budownictwie komunalnym (poniemieckim), domach jednorodzinnych, ale i w całym kraju gdzie były montowane nasze promienniki ECOSUN, na ich podstawie możemy określić koszty eksplotacyjne promienników.

Nowe budownictwo

W nowych budynkach jednorodzinnych wyposażanych przez nas, gdzie nasze ogrzewanie elektryczne, jako podstawowe ma jeszcze wsparcie ciepłem z innych źródeł takich jak: kominek, rekuperację z pompy ciepła, słońce, to te koszty przypadające na tylko elektryczne ogrzewanie są jeszcze mniejsze. W takich obiektach koszt całkowity na centralne ogrzewanie promiennikowe, ciepłą wodę użytkową, drzewo do kominka, oświetlenie, sprzęt AGD oscylują między 10 a 15 zł/m2 rocznie.

 

Stare budownictwo

Są to najczęściej budynki zabytkowe bez izolacji zewnętrznej ścian, stropów i dachu – tylko wymienione okna to np. w mieszkaniu na ostatnim piętrze 60 m2 dla trzech osób oświetlenie, sprzęt AGD i nasze ogrzewanie kosztuje zimą średnio 420 zł /miesięcznie. Gotowanie i ciepła woda jest na gazie. Latem opłaty miesięcznie za elektryczność na poziomie 120zł.

Czyli na ogrzewanie wypada 300 zł za miesiąc zimowy. 300 zł /60m2 = 5 zł /m2 miesięcznie.  Jest to koszt bezpośredniego ogrzewania z promiennika w danym pomieszczeniu. W przypadku innego ogrzewania, np. gazowego sprawność jest niższa o około 30%, gdyż np. ten gaz o danej kaloryczności spalany jest daleko w kotle, a ciepło trzeba przetransportować rurami do grzejników konwekcyjnych i dopiero od nich ogrzać powietrze, które od razu unosi się pod sufit. Gdy tymczasem ciepło w postaci promieniowania ogrzewa bezpośrednio również i z góry przegrody budowlane, meble i osoby przebywające w pomieszczeniu. Od nagrzanych przegród i przedmiotów wtórnie ogrzewa się powietrze.

,,Jak widać jest to najtańszy nowoczesny system grzewczy, w brew szkodliwej propagandzie, jaką robią publikatory krajowe i zagraniczne (pseudo–branżowe) o drogim elektrycznym ogrzewaniu.

Prawdą jest (chociaż nie zawsze), że tradycyjne ogrzewanie elektryczne np. kablowe, akumulacyjne, konwektorowe, nadmuchowe i inne ogrzewające pośrednio powietrze jest drogim systemem, ale mówimy o nowoczesnych promiennikach.”

co ma znaczenie przy ogrzewaniu ?

%

stare okna

%

ocieplony budynek

%

rodzaj budynku

%

metraż

%

wysokość pomieszczeń

%

zimna podłoga

kondycja budynku

ma znaczenie – STRATY CIEPŁA

Na pewno zastanawiacie się Państwo jak wyliczyć i dobrać moc promienników i zarazem koszt całej instalacji. C.O

Wyliczenie jest takie same jak w przy każdym innym centralnym ogrzewaniu jakiegokolwiek obiektu. Kiedy kupują Państwo dokumentację architektoniczną budynku to obowiązkiem architekta jest teoretycznie udowodnić, że będzie to obiekt ciepły ,,z dobrych materiałów nośnych i izolacyjno-termicznych”. Powinien on to wyliczyć ręcznie lub za pomocą programu komputerowego i podać ile energii z jakiegokolwiek źródła trzeba dostarczyć przy np. (-20st.C) na zewnątrz i np.(+18st.C) wewnątrz dla całego budynku lub poszczególnych pomieszczeń. Za to Państwo płacicie kupując wcale nie tanią dokumentację – chyba że kupujecie (wizję architektoniczną). Architekt dobiera wam z dużą rezerwą jedno z ogrzewań tradycyjnych z obłożeniem mocy około 100 W/m2 . Mając te średnie W/m2 mnożycie Państwo przez powierzchnię grzewczą (m2) wychodzi ilość energii (kW) dla domu które trzeba dostarczyć np. zimą dla C.O z tego źródła ciepła (kotła, pompy ciepła ,węzła, elektryczności itd. ). O ciepłej wodzie doradzamy – zadzwoń do nas lub napisz.

Znając stratę ciepła W/m2 możecie sprawdzić dla jakich materiałów izolacyjnych (w Waszym domu) zostało to oby uczciwie wyliczone i dojdziecie do wniosku, że jeżeli zwiększycie grubość izolacji lub zmienicie ją na lepszą dla ścian zewnętrznych i jako warunek podstawowy zminimalizujecie infiltrację pionową przez ocieplenie dachu (jego krokwi) do min. chociażby 30 cm i przeprowadzicie kilka tanich przeróbek to okazuje się że centralne ogrzewanie trzeba wyłączać lub samo się włączy za pomocą regulatora temperatury – czas pracy promiennika będzie krótszy.

Zamiast wydać teraz (a mamy takie sygnały) około 250 zł/m2 za instalację C.O. tradycyjną (wodną) z gazu, oleju, a co dopiero gruntowej pompy ciepła to rozglądniecie się za tańszym systemem lub kilkoma oddzielnymi jednocześnie – patrz dalej Dom Energooszczędny.

NASI KLIENCI

poznaj OPINIE o nas i dołącz do zadowolonych klientów

Po kilku latach użytkowania promienników Waszej firmy mogę stwierdzić że był to bardzo dobry zakup. Zajmują mało miejsca są cienkie, skuteczne i bezawaryjne. Grzejący „obraz” zawieszony na kominku dodatkowo zaskakuje moich gości, bardzo polecam ten produkt.
Pozdrawiam Zbigniew Serocki

Posiadanie promienników w domu to tak jakby posiadanie swojego własnego mini słońca, dostępnego na żądanie o każdej porze dnia i nocy 🙂 Gorąco polecam promienniki z firmy Rotal. Zastosowano było promienniki Ecosun do ogrzania domu jednorodzinnego.
Be Happy Mariusz Zawadzki

bezpłatny dobór urządzeń

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy umiejętnie doradzą oraz pomogą w wyborze najlepszego sposobu ogrzania Państwa domu i obiektów o dużej powierzchni. Przeczytaj co będzie nam do tego potrzebne.

W celu zaprojektowania najlepszego doboru urządzeń systemu grzewczego ECOSUN będziemy potrzebowali kilku informacji, takich jak:

  • typ domu i mieszkania
  • metraż pomieszczeń każdego z osobna
  • wysokość pomieszczeń
  • liczba okien, czy są nowe ?
  • czy została zrobiona termomodernizacja ścian?
  • pożądana temperatura wewnątrz

Prosimy o podanie lokalizacji obiektu oraz telefonów kontaktowych.

Według przesłanych informacji opracujemy dla Państwa odpowiedni dobór urządzeń do pomieszczenia oraz kosztorys.

Napisz do nas