fbpx
Usługa montażu w wybranych województwach zadzwoń 91 422 08 95 office@rotal.pl
Usługa montażu promienników w wybranych województwach
business 3167295 1920 - O nas

POZNAJ NAS

Naszą pasją jest OGRZEWANIE

Promienniki elektryczne poznałem w 1986 roku we Francji, kiedy to wiedząc, że były one już wówczas podstawowym ogrzewaniem każdej stacji kosmicznych. Rozważaliśmy ile Łajek i Gagarinów nie wróciło żywych z kosmosu do ZSRR. Produkcję promienników rozpoczęliśmy w 1992 roku na podstawie technologii amerykańskiej firmy Astec z centrum grzewczego NASA Albuquerque (Nowy Meksyk, USA). Obecnie na rynku światowym jest dziesiątki ofert od wątpliwych producentów i handlarzy. Technologia Ecosun jest opatentowana przez firmy:  Berco USA, czeską Fenix i naszą firmę Rotal. 

Produkujemy i oferujemy także promienniki wodne, powietrzne i spalinowe. Potrafimy ze wszystkich tych promienników dzięki rekuperacji mokrej akumulować i magazynować i po raz wtóry mieć ciepłą wodę sanitarną albo centralne ogrzewanie z promienników wodnych ponieważ promieniowanie nie dotyczy tylko elektryczności i wówczas oszczędzamy 40-60% energii z węgla czy gazu i dzięki temu oszczędzamy. Natomiast każdy kominek z kasetą ma promiennik, w którym promiennikiem powietrznym jest jego czopuch i szklane drzwiczki. Jest to bardzo potrzebne przy najbardziej efektywnej zamianie surowca energetycznego na elektryczność i ciepłą wodę w blokach BGE grzewczo-energetycznych zwanych kogeneracją (czyt. Dom& Energie nr 5). Jest to jedyny znany mi od lat 80-tych ubiegłego wieku system spłacający się, gdyż po 3-5 latach zaczyna inwestorowi przed obecną wojną zarabiać, będąc spłacanym niekupowaną elektrycznością i ciepłą wodą. 

Jeżeli Państwo zapoznali się ze wstępem tego artykułu oraz naszymi periodykami Dom&Energie, które znajdują się z zakładce informacje i jeżeli decydujecie się Państwo na ogrzewanie radiacyjne tylko nie macie dokumentacji architektonicznej Waszego domu, czy zakładu, a jak już napisano uprzednio musi obowiązkowo w niej być „dział instalacji sanitarnej i grzewczej”, w którym Pan architekt musiał wyliczyć straty ciepła przez zaprojektowane materiały konstrukcyjne oraz izolacyjne waszego domu i dzięki nim (tym stratom) – i tu jest generalne pytanie, z którym dwukrotnie zwróciłem się w latach 90-tych ubiegłego wieku do NIK-u (czy działa on prewencyjnie – niestety nie) i ostatnio w ubiegłym 2021 roku, do kilku energobranżowych ministerstw – kto powinien propagować, nakazywać i egzekwować ustalony dla państw UE bodajże w 2013 roku, a w Polsce ogłoszony w Dzienniku Ustaw dn. 7.06.2019 poz. 1065 bardzo potrzebny i ważny współczynnik Ep (energii pierwotnej) dla wszelkich budynków. 

Firma Rotal od zarania produkcji w 1992 roku w Polsce promienników elektrycznych dla c.o. elektrycznego, bezpośredniego typu ECOSUN wg technologii uzyskanej z centrum grzewczego NASA w Albuquerque (Nowy Meksyk, USA) przyjmowała i nadal przyjmuje dla mieszkań Ep=50 Wat/m2, a dla hal i magazynów 20 Wat/m2z prostym, jak również tanim wentylatorem antygrawitacyjnym pod sufitem. Szczególnie teraz kiedy pleni się fotowoltaika i kiedy nareszcie powinny zostać zakazane urządzenia spalające coraz droższe surowce energetyczne – wynalezione w 1766 roku archaiczne kotły. Natomiast nakazana powinna być nareszcie kogeneracja, amortyzująca się po 3-5 lat. 

Kupując jakikolwiek promiennik proszę zwrócić uwagę na ΔT między frontem i tyłem promiennika – powinna być poniżej 25°C. Temperatura napromieniowanej z odległości 80 cm na czarną izolacje od tyłu materii powinna wynosić +32°C w przypadku promienników niskotemperaturowych i dla wysokotemperaturowych z odległości 1,5 m + 32°C. Im więcej energii z OZE tym niższe Ep i pobór energii pierwotnej jeżeli dom ma  prawidłową izolację termiczną i cieplną. Mając przez Was lub nas dobrane promienniki dla pomieszczeń lub całego obiektu można (a właściwie i trzeba) równaniem Ep=moc : m2  samemu sprawdzić Ep. Jeżeli będzie większy od Ep europejskiego, a zimą nie osiągniecie oczekiwanego komfortu cieplnego to nie sprzedamy Wam dodatkowych promienników (zobowiązuje nas uczciwość, wiedza i lojalność do Unii). Tu odpowiedzialność ponosi architekt, który ma prawo się pomylić w obliczaniu mocy źródła grzania lub pójść na skróty i zrobić to celowo lub ? i wtedy należy obowiązkowo dom zaizolować cieplnie od wewnątrz zewnętrzne ściany i horyzontalne przegrody, dach oraz płytę fundamentową lub dołożyć dodatkowe źródło OZE. Jak izolować cieplnie czytaj: https://rotal.pl/broszury-dom-energie/domy-samowystarczalne-enenrgetycznie/. 

Rośnie obecnie i w naszym kraju import surowców energetycznych i urządzeń OZE. A dlaczego w grudniu 2021 roku mieliśmy deficyt elektryczności w Polsce? Szanowni doradcy energetyczni wyliczcie ile np. kW energii trzeba zaangażować w produkcję sieci centralnego ogrzewania żeby mieć efekt grzewczy 1 kW np. na cały komplet centralnego ogrzewania tradycyjnego wodnego z kotła gazowego, czy spalinowego albo nawet pompy ciepła.  Są to tzw. koszty „ciągnione”. Jeżeli nasze i naszych wielu światowych partnerów doświadczenia nie przemawiają do wielu z was to uwierzmy chociaż Panu Einsteinowi. 

 

“W przyszłości ogrzewanie powinno być radiacyjne” 

                                                              A. Einstein  

Uwagi i porady jakie zrodziły się po spopularyzowaniu nareszcie
w naszym energetycznie zacofanym kraju pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca przez fotoogniwa

Po prawie 30 latach, jako jedyna w Polsce firma produkująca promienniki nie tylko elektryczne i przy bardzo mozolnym przekonywaniu do tej innowacyjności społeczeństwa w kraju i poza nim. Bez jakiegokolwiek wsparcia przez nasze Państwo – firmy, która co roku udowadnia swoją produkcją, dystrybucją i rocznym bilansem może udowodnić roczną wymianę 3,4-3,5 MW energii elektrycznej swoich promienników. Gwarantujemy wymianę dzienną emisji smogu z kotłów węglowych czy olejowych w ilości…ton węgla, czy….m3 gazu. Jeżeli zwrócicie się do nas „ile będę płacił?” za zakupione od nas instalacje promienników to proszę się zwrócić z tym pytaniem do architekta, który ten dom zaprojektował i wyliczył moc z każdego znanego, wynalezionego dotychczas źródła ogrzewania.
Dotychczas najtrafniejszym autorytetem na świecie był, jest i chyba będzie jeszcze długo, a dla mnie motywem działalności od ponad 30 lat są jego złote myśli – Albert Einstein.

Powyższe usługi są bezpłatne ale prosimy dzięki tym wskazaniom odciążyć nas, a my zrewanżujemy się skonstruowaniem jeszcze sprawniejszego aniżeli nasz promiennik E 900 Wat, niskotemperaturowym promiennikiem z większą ilością emitowanych Wat z m2. Dziś E900 to 1,38 m2 i 0,65 W/m2. Stosując w dalszym ciągu nasz opornik grafitowy 0,1 Wat z cm2. Wskazane jest również żeby uczelnie z branży technicznej, a szczególnie budowlanej wypuszczały absolwentów doszkolonych (dziś tylko mają oni jeden semestr o instalatorstwie sanitarnym z ogrzewaniem włącznie), a przecież uczą się oni. I potem zostają zatrudnieni w głównym nerwie gospodarki jakim jest energetyka. Z nich wywodzą się przyszli aniołowie, archaniołowie biznesu branży energetycznej (wielu ze stopniem doktorów czy profesorów). Obejmują oni stanowiska doradców ministerialnych czy rządowych utrzymując w przekonaniu nawet premierów że np. smog można zlikwidować montując wysokosprawne kotły. Uświadamiam sobie i innych, że dzisiaj nic nie wyprodukujemy bez elektryczności. Zapominają oni  że istnieją jeszcze są tzw. koszty ciągnione i wtedy najtańszym ogrzewaniem jest radiacja i o tym przekonywał nas już prawie przed stu laty Albert Einstein.

ROTAL  to producent i dostawca, a także projektant kompleksowych systemów dla budynków o obniżonych kosztach energetycznych. EcoDOM™  to niezależne energetycznie mieszkanie, które stworzone jest z myślą o ekologii oraz wyposażone w inteligentne i oszczędne urządzenia grzewcze. To doskonały przykład naszej działalności, który wykorzystuje ogrzewanie elektryczne typu Ecosun, c.w.u., wentylację w połączeniu z alternatywnymi źródłami energii. Urządzenia znajdujące się w katalogu firmy ROTAL słyną ze staranności i dokładności z jakimi są wykonane przez nas i naszych partnerów.  Profesjonalizm zdobyty przez ponad 35 lat pracy pozwala nam na produkcję urządzeń bezobsługowych i praktycznie bezserwisowych, a przede wszystkim – wyjątkowo bezpiecznych. Nasza oferta jest gwarancją komfortu, niezawodności i Państwa satysfakcji

Energia odnawialna

Nasza pasja to ogrzewanie, które jest najtańszym ze znanych powszechnie c.o. na świecie. W eksploatacji zużywa 2,8 razy mniej energii od ogrzewania gazowego-wodnego (a co dopiero węglowego). Dzięki temu jest to rozwiązanie niezwykle oszczędne, a przy tym ekologiczne. Wykorzystując jednocześnie urządzenia energii odnawialnej, można uzyskać jeszcze większe oszczędności w zakresie wydatków na ogrzewanie.

Proponowane przez nas urządzenia idealnie nadają się do współpracy z OZE – prosty i oszczędny system pozwala do maksimum wykorzystać energię odnawialną poprzez mały pobór prądu oraz możliwość jego magazynowania przez cały rok.

protect 450596 1920 - O nas

 

ROTAL – Zakład Ogrzewania Alternatywnego

Podstawową naszą działalnością jest produkcja metalowych, szklanych i ceramicznych promienników elektrycznych typu ECOSUN. Wykonujemy je według technologii amerykańskiej firmy Asteck & Bercko i czeskiej firmy Fenix. Jako jedyny producent na świecie wykonujemy promienniki typu Ecosun o dowolnych mocach, kolorach i kształtach w zakresie 100-3600 Watt. Nasze promienniki są podstawowym elementem centralnego elektrycznego – radiacyjnego ogrzewania dla wszelkich obiektów mieszkalnych, hal produkcyjnych, szkół, szpitali, kościołów, szklarni i itp.

W 2008 r. zespół naukowców dr. inż. Petera Kosacka z Technische Universitat Kaiserslautern dla największych europejskich producentów promienników elektrycznych Fenix i Redwel udowodnił wyższość ogrzewania radiacyjnego elektrycznego c.o. nad wodnym, gazowym czy olejowym. Więcej i szerzej przeczytasz o nas w naszych biuletynach  Dom&Energie.

Jeżeli chcemy zdystansować inne państwa i nie generować kryzysów finansowych, energetycznych i bezrobocia musimy dojść do wniosku, że polityka energetyczna państwowa musi być mądra, efektywna i wówczas nakazowa. Dlatego nasze rozwiązania kierujemy przede wszystkim do organów państwowych i przedsiębiorców, którzy nie boją się prawdziwych innowacji.

Do pracy motywują nas złote myśli Alberta Einsteina, jak i wygłoszone w Business Centre Club’ie w Warszawie w 2006 roku do polskich polityków, naukowców i biznesmenów słowa Billa Gates’a – “przeznaczając na świecie pieniądze z podatków na produkcję urządzeń wytwarzających energię – zlikwiduje się bezrobocie i zapewni dobrobyt”.

Zapraszamy do współpracy, służąc szerszymi wyjaśnieniami i pomocą.

 

nasza działalność

 

 

Przeprowadzamy również projekty energomodernizacyjne wszelkich obiektów zaprojektowanych lub już istniejących – mieszkalnych, szkół, szpitali, biurowców, szklarni, hodowli itp.

Dobieramy dla nich izolacje termiczne i cieplne oraz proponujemy różne źródła energii, zarówno te tradycyjne jak i OZE. Są one uzupełniane naszą koncepcją i konstrukcją urządzeń do odzysku energii rozproszonej w wodzie, powietrzu i ziemi takich jak promienniki wodne, spalinowe, akumulacyjne, termokolektory słoneczne i termokolektory powietrzne z wymiennikiem gruntowym i pompą ciepła jako rekuperator mokry akumulacyjny oraz rekuperatory kanalizacyjne.

Proponujemy zamiast nieefektywnego, archaicznego i niebezpiecznego spalania gazów i olejów w kotłach kogenerację, czyli energię skojarzoną. Rozwiązania te obejmują m.in. otrzymywanie elektryczności i ciepłej wody z gazów, olejów i wody (HHO) spalanych w silnikach spalinowych – tłokowych i rotacyjnych.

Audyty energomodernizacyjne dla wszelkich obiektów wykonujemy w uproszczonej formie bezpłatnie.

Projektujemy maszyny rotacyjne, takie jak sprężarki, pompy i ekspandery wg. naszych patentów.

Wspieramy i propagujemy innowacyjne rozwiązania naszych partnerów z branż energetycznych np. uliczne lampy LED o efektywności świetlnej 150 lm z 1 W lub turbiny wiatrowe różnicowe neodymowe wolnoobrotowe.

Zapewniamy w budynkach energosamowystarczalnych z prawidłową izolacją termiczną i cieplną całoroczne ogrzewanie i wentylację za pomocą kolektorów słonecznych z wymiennikiem gruntowym ciepła oraz fotoogniwami słonecznymi połączonymi z centralnym ogrzewaniem elektrycznym bezpośrednim typu Ecosun.

Dodatkowo proponujemy system ciepłej wody sanitarnej (zimą) z odbiorem ciepła z kominka.

 

Referencje

Przez 30 lat naszej działalności firma została doceniona przez wielu klientów indywidulanych, ale i instytucje Państwowe i Gminne.

Tu przedstawiamy nasze referencje z Gminy Barczewo oraz Gminy Czarnków dla których realizowaliśmy sporo projektów od doboru urządzeń dla każdego z obiektów przez zaplanowanie miejsc montażu promienników do dostarczenia paneli Ecosun z 10-cio letnią gwarancją.

Nasza trwała współpraca trwająca przez lata mówi sama za siebie 1f642 - O nas

opinia klieta - O nas
referencje rotal scaled - O nas
referencje scaled - O nas

Nasz zespół

jesteśmy tu dla CIEBIE 

W 1983 r. inż. mgr Józef Jaszczerski założył firmę Rotal Zakład Ogrzewania Alternatywnego  otrzymawszy technologię z centrum grzewczego w USA w  Albuquerque New Mexico. Oznacza to, że nasza firma od blisko 40 lat jest związana z branżą grzewczą. Jako pierwszy producent Promienników Ecosun  staramy się  łączyć doświadczenie z nowoczesnym podejściem do prowadzonych projektów.

 

Doświadczenie oraz wiedza zespołu zdobyta podczas udziału w realizacji licznych projektów ogrzewania jest wykładnią zakresu i jakości naszych usług.

Wysokie kompetencje oraz kompletność wiedzy konsultantów zajmujących się doradztwem, planowaniem, doborem urządzeń gwarantuje bezpieczeństwo i minimalizowanie problemów w momencie instalacji ogrzewania.

Potencjał ROTAL to przede wszystkim zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów – praktyków z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.  Zatrudniamy osoby z wykształceniem ścisłym (inżynieria środowiska, ekonomia, zarządzanie), a także z kierunków humanistycznych. Taka różnorodność specjalizacji i struktura zatrudnienia w firmie gwarantują swobodne rozwiązywanie problemów, zarówno w obszarze nowoczesnych technologii grzewczych, jak i problemów merytorycznych Klientów.

business 3560924 1920 - O nas

Biuro

Kontakt z klientem

Czekamy na twoje pytania, przedstawimy Tobie ofertę ogrzewania, zrobimy wycenę urządzeń, koordynujemy twoje zamówienia.

man 597178 1920 - O nas

inżynierowe

Opracowanie projektów

Nasi inżynierowe opracowują duże projekty ogrzewania, dobierają urządzenia, projektują promienniki specjalnego przeznaczenia.

tube bender 2819137 1920 - O nas

produkcja

Prcownicy produkcji

Zespół zgranych pracowników z dużym zaangażowaniem i starannością wytwarza promienniki oraz inne urządzenia grzewcze.