fbpx
Usługa montażu na terenie całej Polski! Zadzwoń 91 422 08 95 office@rotal.pl

Pierwsza wzmianka o ogrzewaniu promiennikowym pojawiła się w roku 1933 w złotej myśli Alberta Einsteina – “W przyszłości ogrzewanie powinno być radiacyjne”. Z kolei w późniejszych latach 40., znając już pompy ciepła wygłosił on swoją drugą złotą myśl – „wynalezienie jakiegoś genialnego systemu ogrzewania jest ważniejsze dla ludzkości niż odkrycie nowej planety”.

W konkluzji poniższego artykułu to – „różnice we wpływie na środowisko wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset procent” na korzyść promienników. Czytaj i polemizuj z nami przepowiedniami Alberta Einsteina.

Unia Europejska jest gotowa wiele poświęcić w swojej gorliwości dla zielonej ideologii. Po kilkusetprocentowym skoku cen energii, systematycznym przenoszeniu działalności produkcyjnej poza UE i zagrożeniu biedą mas. Jednak mimo jednoznacznych dowodów na dysfunkcjonalność i szkodliwość przyjętych środków, trwa a nawet przyśpiesza swój zapał. Porównanie wpływów na środowisko systemów grzewczych firm FENIX, ROTAL i pomp ciepła z rurami PE.

Szczytem zielonej ideologii powinna być obowiązkowa ocena wszystkich produktów pod kątem ich wpływu na środowisko w całym okresie ich użytkowania. Należy do tego wykorzystać metodologię LCA a zwłaszcza tzw. PEF (ślad węglowy poszczególnych produktów) w kosztach „ciągnionych”. W naszych promiennikach elektrycznych mamy takie, które mają śladowe ilości metalu (koszty!!), nie analizując promienników wodnych, powietrznych czy akumulacyjnych.

Oprócz zupełnie nie wyobrażalnych obciążeń biurokratycznych i finansowych dla producentów – z opóźnieniami przenoszonymi na klientów (co jest bardzo widoczne w Polsce), wysiłek ten doprowadzi do zasadniczego ograniczenia oferowanych produktów (w ograniczonym asortymencie będą tylko produkty do masowej konsumpcji np. w 1716 r. wynalezione kotły na zbyt importowanego węgla, ropy naftowej i gazu) – Polsko zginiesz pod „ Moskwą”.

W ten sposób całe społeczeństwa przejdą od dobrobytu do społeczeństwa niedoboru ( świadkowie będą pamiętać erę realnego socjalizmu). Ponieważ wszystko wskazuje na to, że zasady te zostaną przyjęte i egzekwowane jeszcze przez nieuniknionym późniejszym załamaniem gospodarczym, firma czeska również wydaje znaczne środki aby nie dać się zaskoczyć takiemu rozwojowi sytuacji. A powinna to robić UE z p. Zimmermannem na czele.

Dochodzi do tego, może tyko w Polsce nieograniczony napływ produktów nisko sprawnych i dumpingowych z Azji. Dlatego też FENIX zlecił Uniwersyteckiemu Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki czeskiej zbadanie wpływu ich podstawowych produktów na
środowisko podczas całego ich cyklu życia, tj. od zastosowania materiałów wejściowych, technologii produkcji, wpływu produktów podczas ich cyklu życia oraz ekologiczny wpływ ich późniejszej utylizacji i recyklingu na środowisko. W opracowaniu dokonano również oceny i porównania danych różnych technologii stosowanych do ogrzewania energooszczędnego domu jednorodzinnego.

Pierwszy wariant przewidywał montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego przewodami i matami grzewczymi, drugi z ogrzewaniem za pomocą paneli promiennikowych, a trzecim było ogrzewanie podłogowe ciepłą wodą z pompy ciepła.

Ku wielkiemu zdziwieniu wielu ekspertów badanie wykazało, że dla ogrzewania mniejszych domów, kategorii A najbardziej uciążliwe dla środowiska jest zastosowanie ogrzewania podłogowego pompą ciepła, natomiast różnice we wpływie na środowisko wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset procent co musiało też doświadczyć i stwierdzić kilku klientów firmy ROTAL zamieniając klimatyzację na
promienniki.

Jest 21.04.2023. W mediach w Polsce ukazuje się ogłoszenie o dużych dotacjach dla użytkowników fotowoltaiki i pomp ciepła. Tak decydując, wiadomo, że można tylko na razie dla tych 6 milionów pomp ciepła w Polsce zrobić wyjątek i przyzwolenie niezastosowania się do unijnego zarządzenia oszczędności energii (w Polsce regulowanego rozporządzeniem opublikowanym w Dzienniku Ustaw w poz. 1065 z
7.06.2019 r). Co na to Pan Frans Zimmermann?

 

*FENIX – Największy światowy producent promienników podczerwieni produkujący
obecnie do 200 000 promienników rocznie od 1991 roku.
*ROTAL Zakład Ogrzewania Alternatywnego – manualna produkcja promienników
podczerwieni w Polsce od 1992 roku bez wsparcia rządowego, a szczególnie
Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Inż. Cyril Svozil – właściciel FENIX GROUP
Inż. Józef Jaszczerski – właściciel ROTAL ZOA