Spis treści
- 1 Dom w Kobylance
- 1.1 dom DREWNIANY
- 1.1.1 rozwiązanie wielowariantowe problemu energetycznego budynku tj. c.o. i c.w.u. i wentylacji.
- 1.1.2 Montaż kominka wraz z naszym kominem
- 1.1.3 Montaż kolektorów słonecznych w układzie grawitacyjnym
- 1.1.4 Montaż pompy ciepła powietrze–woda jako rekuperatora mokrego.
- 1.1.5 Montaż zasobnika C.W.U. o pojemności 300 l
- 1.1.6 Dobór i montaż urządzeń C.O. bezpośredniego typu ECOSUN
- 1.1.7 Alternatywa
- 1.2 dla CIEPŁEGO domu
- 1.3 ECODom niezależne energetycznie siedlisko mieszkaniowe
Projekt
dom DREWNIANY
Budynek jednorodzinny konstrukcji drewnianej o powierzchni mieszkalnej 154,60m².
Domy Samowystarczalne Energetycznie z własnym niezależnym ujęciem wody, źródłami energii elektrycznych i ciepłej wody z różnych źródełPublikacje Fundacji Dom&Energie nr 7
Strona. 4 – 5
- Centralne ogrzewanie podstawowe to bezpośrednie promiennikowe elektryczne typu ECOSUN o mocy 8,5kW ² co daje obłożenie cieplne o mocy 55W/m².
- Alternatywne na wypadek braku elektryczności – kominek z kasetą stalową firmy KOMBET o mocy 18kW z płaszczem powietrznym i obudową ceglaną i czopuchem stalowym promieniującym (bez wypływu powietrza do pokoju kominkowego).
Zainstalowano:
rozwiązanie wielowariantowe problemu energetycznego budynku tj. c.o. i c.w.u. i wentylacji.
-
Montaż kominka wraz z naszym kominem
-
Montaż kolektorów słonecznych w układzie grawitacyjnym
-
Montaż pompy ciepła powietrze–woda jako rekuperatora mokrego.
-
Montaż zasobnika C.W.U. o pojemności 300 l
-
Dobór i montaż urządzeń C.O. bezpośredniego typu ECOSUN
– Dom drewniany| dobór urządzeń dla ogrzewania ROTAL
Alternatywa
dla CIEPŁEGO domu
Komin z płaszczem powietrznym typu Schindel bez izolacji termicznej wełną. Rozpływ ciepłego powietrza zimą i chłodnego latem z poddasza za pomocą turbinki do pomieszczeń parteru i piętra. Pobór powietrza wstępnie podgrzanego cały rok z wymiennika gruntowego (i w przyszłości też kolektorów słonecznych powietrznych). Powietrze to wypływa pod kasetę i dogrzewa się kominkiem i kominem i dalej z nad jątek turbinką wypływa do systemu rur pod podłogą pokoju kominkowego i miesza się ze świeżym powietrzem z dworu (tego z wspomnianego wymiennika gruntowego). Wzorowane to jest na ogrzewaniu zamku w Malborku i w części systemu Legalet.
C.W.U. z wymiennika stojącego z podwójną spiralą na strychu. Podaż ciepła od rury spalinowej kominka, elektryczności (grzałka) oraz odbywa się przez spiralę z sieci dwóch kolektorów wodnych słonecznych w układzie grawitacyjnym (bez wsparcia elektrycznego) oraz z pompy ciepła powietrze-woda która jednocześnie zapewnia wentylację mechaniczną i rekuperację „mokrą”. Porównując do rekuperatorów będących od kilku lat w handlu zapewniamy magazynowanie ciepła do wody „na zaś” i stąd nazwa jego rekuperatorem mokrym.
Koszt naszych urządzeń i robocizny 36,000 netto co daje około 228 zł/m².
tylko rotal umie tak ogrzewać
Jest to też jeden z przykładów, gdzie inwestor po ośmiu latach zwrócił się do nas z prośbą o odkupienie promienników eklektycznych typu ECOSUN z pomieszczeń parterowych które nigdy się nie załączyły, gdyż izolacja i źródła alternatywne były wystarczające.
– dom kobylanka | ogrzewanie alternatywne