fbpx
Usługa montażu na terenie całej Polski! Zadzwoń 91 422 08 95 office@rotal.pl

Promocja ekologicznych środków do zapewniania komfortu termicznego wewnątrz mieszkań ruszyła w naszym kraju pełną parą. Ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła czy instalacja fotowoltaiki to jedyne część dopłat, które objęte są przez program “Czyste Powietrze”. Odnowiona wersja tej rządowej inicjatywy weszła w życie 3 stycznia 2023 roku. Program skupia się na poprawie efektywności energetycznej i ograniczeniu emisji szkodliwych gazów cieplarnianych poprzez zachęcanie do stosowania trzech kluczowych technologii: ogrzewania elektrycznego, pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych. Oto bliższy opis nowej wersji programu „Czyste Powietrze”.

Sektory objęte programem “Czyste Powietrze”

Program “Czyste Powietrze” skupia się przede wszystkim na trzech sektorach, do których należą:

1. Ogrzewanie elektryczne:

Program „Czyste Powietrze” zachęca do stosowania energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań w dziedzinie ogrzewania. Ogrzewanie elektryczne, mimo że niektórym może wydawać się mniej efektywne, stało się znacznie bardziej zaawansowane technologicznie i dostępne w różnorodnych wariantach. Dzięki wspierającym go dotacjom, gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa mogą zainwestować w nowoczesne systemy grzewcze, takie jak inteligentne pompy ciepła czy systemy na podczerwień, które charakteryzują się znacznie mniejszym wpływem na środowisko.

2. Pompy ciepła:

Pompy ciepła to innowacyjne rozwiązanie, które wykorzystuje energię cieplną pochodzącą z natury — ziemi, powietrza czy wody — do efektywnego ocieplania pomieszczeń. Program „Czyste Powietrze” przewiduje wsparcie finansowe dla osób i przedsiębiorstw, które zdecydują się na instalację pomp ciepła. Wysoki współczynnik efektywności COP sprawia, że urządzenia są znacznie bardziej energooszczędne w porównaniu z tradycyjnymi metodami, co przekłada się na zmniejszenie zużycia energii oraz kosztów eksploatacji

3. Instalacje fotowoltaiczne:

Celem programu „Czyste Powietrze” jest również propagowanie i wspieranie produkcji energii z odnawialnych źródeł. Z tego względu, w ramach nowej wersji programu, dostępne są dotacje na instalacje fotowoltaiczne, które umożliwiają wytwarzanie energii elektrycznej z wykorzystaniem promieniowania słonecznego. Te przyjazne dla środowiska instalacje pozwalają na samodzielną produkcję energii przez użytkownika, a nawet na jej sprzedaż do sieci, co przekłada się na obniżenie kosztów energii elektrycznej i zmniejszenie emisji CO2.