NOWE OGRZEWANIE NISKOEMISYJNE
W wielu polskich domach znajdują się przestarzałe piece i kotły, w których spalane są złej jakości paliwa. Emitują one do atmosfery niebezpieczne dla zdrowia i życia substancje (jest to tak zwana niska emisja) w wysokich stężeniach. Piece i kotły starej generacji, które nie spełniają podstawowych norm dotyczących emisji pyłu i innych szkodliwych substancji, są „trucicielami”.
Wymiana źródła ogrzewania na przyjazne środowisku, ekologiczne rozwiązanie proponowane przez program Czyste Powietrze to wybór, który się opłaca:
-> dla zdrowia, -> dla środowiska, ->pod kątem finansowym.
Dla budynków istniejących: wymiana starego pieca lub kotła na ogrzewanie panelami podczerwieni
Dla budynków nowo budowanych: dobierz ogrzewanie c.o. na podczerwień dla swojego domu możesz też wraz z innymi alternatywnymi źródłami ciepła
Skorzystaj z dofinansowania i ogrzewaj swój dom zdrowo, bezpiecznie i ekonomicznie.
W dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na energię, w tym ciepło, ale też na transport rośnie w zastraszającym tempie, co wiążę się z zanieczyszczeniem środowiska na skutek korzystania z nieodnawialnych źródeł energii. Głównym problemem są tu paliwa kopalne, przede wszystkim węgiel kamienny, ale też benzyna czy olej napędowy.
Spalanie tego typu paliw odbywa się zarówno w lokalnych kotłowniach i domach jednorodzinnych, gdzie wciąż instaluje się tradycyjne kotły, ale nie bez znaczenia jest tu również emisja komunikacyjna oraz zanieczyszczenia przemysłowe i napływowe. Wszystko to przyczynia się do powstawania smogu i rozprzestrzenienia substancji, takich jak benzopiren, szkodliwe pyły, dwutlenek siarki czy tlenki azotu. Tego rodzaju zanieczyszczenia stanowią poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzi, będąc przyczyną nowotworów, chorób układu oddechowego i innych schorzeń. To również powód degradacji ekosystemów.
Nic więc dziwnego, że rząd i lokalne władze podejmują walkę ze smogiem wdrażając działania mające na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez korzystanie z alternatywnych źródeł energii, a przede wszystkim przez pozbycie się źródeł ogrzewania, takich jak piece na węgiel. Promowane jest natomiast ogrzewanie niskoemisyjne, czyli takie, które nie powoduje emisji pyłów do środowiska – może to być ogrzewanie elektryczne, na gaz czy biomasę. Coraz większą popularność zyskuje również niezwykle ekonomiczne, proste w obsłudze i zdrowe źródło ciepła, jakim są promienniki grzewcze.
Promienniki grzewcze to znakomita alternatywa dla wymagających serwisu i uwagi urządzeń, takich jak pompy ciepła czy też mało ekonomicznego ogrzewania gazowego. Technologia ta bazuje na prądzie elektrycznym, który przetwarzany jest na promieniowanie podczerwone. Tak wytworzona energia cieplna to efektywny i zdrowy sposób na ogrzewanie zarówno małych, jak i większych pomieszczeń.
Sekret skuteczności ogrzewania przy pomocy promieniowania podczerwonego polega na ogrzewaniu nie powietrza, jak to jest w przypadku tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego, a na zjawisku radiacji. – Tłumaczy przedstawiciel firmy ROTAL produkującej promienniki ECOSUN. – W efekcie ogrzewane są bezpośrednio obiekty znajdujące się w pomieszczeniu – meble czy ściany, a także ludzie. Pozwala to na szybkie uzyskanie komfortowej temperatury bez ryzyka strat ciepła na skutek np. wietrzenia.
Dodatkową zaletą promienników elektrycznych jest ich uniwersalny, a nawet dekoracyjny charakter – mogą to być specjalne panele, a także obrazy czy lustra. Znajdują one zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak również w obiektach biurowych i przemysłowych. To sposób na zdrowe, w pełni komfortowe, a przede wszystkim przyjazne dla środowiska, niskoemisyjne ogrzewanie.
Na czym polega ogrzewanie niskoemisyjne?
W ostatnich latach pojawia się coraz więcej głosów na temat tzw. smogu, który staje się poważnym problemem, szczególnie w większych miastach. Postęp cywilizacyjny i nowoczesne technologie wymagają coraz większych nakładów energii, co – jeśli energia ta pobierana jest ze źródeł nieodnawialnych – przyczynia się do stopniowej degradacji środowiska. Dlatego tak ważna jest dziś gospodarna niskoemisyjna.
Promienniki ciepła jako skuteczny
sposób na zdrowe ogrzewanie niskoemisyjne
-
Zapoznaj się z najważniejszymi dokumentami dotyczącymi programu Czyste Powietrze i zasad naboru wniosków o dofinansowanie. Są to:
- Program priorytetowy.
- Formularz wniosku wraz załącznikami,
- Instrukcja wypełnienia wniosku,
- Regulamin naboru wniosków.
- Wzory umów dotacji i pożyczki.
- Zestawienie rzeczowo-finansowe.
- Wniosek o płatność.
Określ potrzeby swojego budynku.
Przed rozpoczęciem inwestycji musisz określić aktualny stan budynku pod kątem jego potrzeb. Te informacje powinny być zawarte w audycie energetycznym lub w uproszczonej analizie energetycznej, którą zweryfikuje przedstawiciel WFOŚiGW.
Wypełnij wniosek o dofinansowanie i wyślij go.
Wypełniając wniosek, uwzględniaj wymagania opublikowane na stronie internetowej Twojego regionalnego WFOŚiGW. Pamiętaj o skompletowaniu potrzebnych dokumentów.
-
Spotkaj się z przedstawicielem WFOŚiGW po zakończeniu przedsięwzięcia.
Wizyta przedstawiciela ma na celu potwierdzenie realizacji inwestycji. Dodatkowo w ciągu 3 lat możliwa jest jej kontrola.
Przeprowadź rozliczenie przedsięwzięcia.
Nastąpi ono po pozytywnej weryfikacji dokonanej przez przedstawiciela WFOŚiGW.
Pamiętaj o kluczowych terminach.
Pamiętaj, że program trwa do 2029 roku. Przedsięwzięcie możesz zrealizować w ciągu 24 miesięcy od daty zawarcia umowy, ale nie później niż do 30 czerwca 2029 roku. Wszystkie informacje o terminach znajdziesz w wymienionych wyżej dokumentach.
Zachęcaj innych!
Zostań ambasadorem Czystego Powietrza!
- Wszystkie zdjęcia oraz informacje pochodzą ze strony Programu Czyste Powietrze http://powietrze.mos.gov.pl/
bezpłatny dobór urządzeń
Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy umiejętnie doradzą oraz pomogą w wyborze najlepszego sposobu ogrzania Państwa domu i obiektów o dużej powierzchni. Przeczytaj co będzie nam do tego potrzebne.
W celu zaprojektowania najlepszego doboru urządzeń systemu grzewczego ECOSUN będziemy potrzebowali kilku informacji, takich jak:
- typ domu i mieszkania
- metraż pomieszczeń każdego z osobna
- wysokość pomieszczeń
- liczba okien, czy są nowe ?
- czy została zrobiona termomodernizacja ścian?
- pożądana temperatura wewnątrz
Prosimy o podanie lokalizacji obiektu oraz telefonów kontaktowych.
Według przesłanych informacji opracujemy dla Państwa odpowiedni dobór urządzeń do pomieszczenia oraz kosztorys.