W wielu polskich domach znajdują się przestarzałe piece i kotły, w których spalane są złej jakości paliwa. Emitują one do atmosfery niebezpieczne dla zdrowia i życia substancje (jest to tak zwana niska emisja) w wysokich stężeniach. Piece i kotły starej generacji, które nie spełniają podstawowych norm dotyczących emisji pyłu i innych szkodliwych substancji, są „trucicielami”.
Wymiana źródła ogrzewania na przyjazne środowisku, ekologiczne rozwiązanie proponowane przez program Czyste Powietrze to wybór, który się opłaca:
-> dla zdrowia, -> dla środowiska, ->pod kątem finansowym.

Dla budynków istniejących: wymiana starego pieca lub kotła na ogrzewanie panelami podczerwieni

Dla budynków nowo budowanych: dobierz ogrzewanie c.o. na podczerwień dla swojego domu możesz też wraz z innymi alternatywnymi źródłami ciepła 

Skorzystaj z dofinansowania i ogrzewaj swój dom zdrowo, bezpiecznie i ekonomicznie.

kuchnia 01 - Program czyste powietrze

Na czym polega ogrzewanie niskoemisyjne?

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej głosów na temat tzw. smogu, który staje się poważnym problemem, szczególnie w większych miastach. Postęp cywilizacyjny i nowoczesne technologie wymagają coraz większych nakładów energii, co – jeśli energia ta pobierana jest ze źródeł nieodnawialnych – przyczynia się do stopniowej degradacji środowiska. Dlatego tak ważna jest dziś gospodarna niskoemisyjna.

Promienniki Ecosun bezpieczne i zdrowe ogrzewanie na podeczerwień

CZP website v5 10 - Program czyste powietrze

Promienniki ciepła jako skuteczny

sposób na zdrowe ogrzewanie niskoemisyjne

W dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na energię, w tym ciepło, ale też na transport rośnie w zastraszającym tempie, co wiążę się z zanieczyszczeniem środowiska na skutek korzystania z nieodnawialnych źródeł energii. Głównym problemem są tu paliwa kopalne, przede wszystkim węgiel kamienny, ale też benzyna czy olej napędowy.

Spalanie tego typu paliw odbywa się zarówno w lokalnych kotłowniach i domach jednorodzinnych, gdzie wciąż instaluje się tradycyjne kotły, ale nie bez znaczenia jest tu również emisja komunikacyjna oraz zanieczyszczenia przemysłowe i napływowe. Wszystko to przyczynia się do powstawania smogu i rozprzestrzenienia substancji, takich jak benzopiren, szkodliwe pyły, dwutlenek siarki czy tlenki azotu. Tego rodzaju zanieczyszczenia stanowią poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzi, będąc przyczyną nowotworów, chorób układu oddechowego i innych schorzeń. To również powód degradacji ekosystemów.

Nic więc dziwnego, że rząd i lokalne władze podejmują walkę ze smogiem wdrażając działania mające na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez korzystanie z alternatywnych źródeł energii, a przede wszystkim przez pozbycie się źródeł ogrzewania, takich jak piece na węgiel. Promowane jest natomiast ogrzewanie niskoemisyjne, czyli takie, które nie powoduje emisji pyłów do środowiska – może to być ogrzewanie elektryczne, na gaz czy biomasę. Coraz większą popularność zyskuje również niezwykle ekonomiczne, proste w obsłudze i zdrowe źródło ciepła, jakim są promienniki grzewcze.

 

Promienniki grzewcze to znakomita alternatywa dla wymagających serwisu i uwagi urządzeń, takich jak pompy ciepła czy też mało ekonomicznego ogrzewania gazowego. Technologia ta bazuje na prądzie elektrycznym, który przetwarzany jest na promieniowanie podczerwone. Tak wytworzona energia cieplna to efektywny i zdrowy sposób na ogrzewanie zarówno małych, jak i większych pomieszczeń.

Sekret skuteczności ogrzewania przy pomocy promieniowania podczerwonego polega na ogrzewaniu nie powietrza, jak to jest w przypadku tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego, a na zjawisku radiacji. – Tłumaczy przedstawiciel firmy ROTAL produkującej promienniki ECOSUN. – W efekcie ogrzewane są bezpośrednio obiekty znajdujące się w pomieszczeniu – meble czy ściany, a także ludzie. Pozwala to na szybkie uzyskanie komfortowej temperatury bez ryzyka strat ciepła na skutek np. wietrzenia.

Dodatkową zaletą promienników elektrycznych jest ich uniwersalny, a nawet dekoracyjny charakter – mogą to być specjalne panele, a także obrazy czy lustra. Znajdują one zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak również w obiektach biurowych i przemysłowych. To sposób na zdrowe, w pełni komfortowe, a przede wszystkim przyjazne dla środowiska, niskoemisyjne ogrzewanie.

 

dofinansowanie do promienników - Program czyste powietrze

10 kroków do dofinansowania

Zbierz niezbędne informacje

 • Zapoznaj się z najważniejszymi dokumentami dotyczącymi programu Czyste Powietrze i zasad naboru wniosków o dofinansowanie. Są to:

  • Program priorytetowy.
  • Formularz wniosku wraz załącznikami,
  • Instrukcja wypełnienia wniosku,
  • Regulamin naboru wniosków.
  • Wzory umów dotacji i pożyczki.
  • Zestawienie rzeczowo-finansowe.
  • Wniosek o płatność.

   Określ potrzeby swojego budynku.

   Przed rozpoczęciem inwestycji musisz określić aktualny stan budynku pod kątem jego potrzeb. Te informacje powinny być zawarte w audycie energetycznym lub w uproszczonej analizie energetycznej, którą zweryfikuje przedstawiciel WFOŚiGW.

   Wypełnij wniosek o dofinansowanie i wyślij go.

   Wypełniając wniosek, uwzględniaj wymagania opublikowane na stronie internetowej Twojego regionalnego WFOŚiGW. Pamiętaj o skompletowaniu potrzebnych dokumentów.

 • Spotkaj się z przedstawicielem WFOŚiGW po zakończeniu przedsięwzięcia.

  Wizyta przedstawiciela ma na celu potwierdzenie realizacji inwestycji. Dodatkowo w ciągu 3 lat możliwa jest jej kontrola.

  Przeprowadź rozliczenie przedsięwzięcia.

  Nastąpi ono po pozytywnej weryfikacji dokonanej przez przedstawiciela WFOŚiGW.

  Pamiętaj o kluczowych terminach.

  Pamiętaj, że program trwa do 2029 roku. Przedsięwzięcie możesz zrealizować w ciągu 24 miesięcy od daty zawarcia umowy, ale nie później niż do 30 czerwca 2029 roku. Wszystkie informacje o terminach znajdziesz w wymienionych wyżej dokumentach.

  Zachęcaj innych!

  Zostań ambasadorem Czystego Powietrza!

CZP broszura 210x210mm v2 02 - Program czyste powietrze

bezpłatny dobór urządzeń

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy umiejętnie doradzą oraz pomogą w wyborze najlepszego sposobu ogrzania Państwa domu i obiektów o dużej powierzchni. Przeczytaj co będzie nam do tego potrzebne.

W celu zaprojektowania najlepszego doboru urządzeń systemu grzewczego ECOSUN będziemy potrzebowali kilku informacji, takich jak:

 • typ domu i mieszkania
 • metraż pomieszczeń każdego z osobna
 • wysokość pomieszczeń
 • liczba okien, czy są nowe ?
 • czy została zrobiona termomodernizacja ścian?
 • pożądana temperatura wewnątrz

Prosimy o podanie lokalizacji obiektu oraz telefonów kontaktowych.

Według przesłanych informacji opracujemy dla Państwa odpowiedni dobór urządzeń do pomieszczenia oraz kosztorys.

Napisz do nas

informacje

Jeżeli jesteś zainteresowany promiennikami Ecosun lub innymi rozwiązaniami grzewczymi zadzwoń lub napisz do nas.

kontakt

Wojska Polskiego 89/2 Szczecin 70-481

office@rotal.pl

0048 91 422 08 95

montaż

Oferujemy montaż na terenie całej Polski zapoznaj się z naszą zakładką promienniki informacje

 

  doradztwo

  91 422 65 87

  rotal w internecie