fbpx
Usługa montażu na terenie całej Polski! Zadzwoń 91 422 08 95 office@rotal.pl

Kościoły

Sposoby

ogrzewania KOŚCIOŁÓW

Kościoły są dość specyficznymi obiektami. Obiekty tego typu nigdy nie były przystosowane do jakiegokolwiek typu ogrzewania, tym bardziej konwekcyjnego. Charakteryzują się dość znacznym stosunkiem wysokości do powierzchni, przez co ogrzane konwekcyjnie powietrze grawitacyjnie unosi się w wyższe partie kościoła.

Jedynym efektywnym sposobem rozwiązania tego problemu jest ogrzewanie bezpośrednie promiennikowe ECOSUN.

Z uwagi na powszechne i coraz liczniejsze problemy energetyczne w ogóle, a więc również w obiektach sakralnych w naszym kraju i nie tylko – ośmielam się Szanownym Duchownym zwrócić uwagę na nie zawsze trafione ekonomicznie i technicznie sposoby ogrzania wspomnianych obiektów. Czynię to nie dla celów komercyjnych a jedynie kieruję się potrzebą podzielenia się prawie pięćdziesięcioletnim doświadczeniem w tej branży.

Zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą.

{

nasze realizacje

Parafia św. Chrystusa Króla – Wejherowo
Parafia św. Jana Chrzciciela – Leszno
Parafia św. Bł. Czesława – Opole
Parafia Najświętszej Maryi Panny – Szczuczyn
Parafia św. Apostoła Piotra i Pawła – Ciechocinek
Parafia św. Józefa Robotnika – Wołomin
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej – Grabnica
Parafia Najświętszej Maryi Panny – Szczuczyn
Parafia Św. Apostoła Piotra i Pawła – Ciechocinek
Parafia Św. Józefa Robotnika – Wołomin
Parafia Dziesięciu Tysięcy Męczenników – Niepołomice
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – Lesko
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej M.P. i Św. Anny – Parzęczew
Parafia Św. Jakuba Apostoła – Skarszew
Parafia Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika – Grójec

 

…oraz następnych ponad sto Parafii

SPOSOBY OGRZANIA

ogrzewanie STREFOWE

Z promienników wysokotemperaturowych np. ECOSUN 2400 W zawieszonych na kolumnach emitowane jest ciepło w postaci promieniowania, które grzeje bezpośrednio wiernych, a nie powietrze.

Promienniki te mogą być wykonane w dowolnym kolorze, tak aby się komponowały z wewnętrzną architekturą kościoła.

Promienniki te mogą również być wkomponowane w żyrandole.

Innym sposobem ogrzewania kościołów jest zastosowanie promienników niskotemperaturowych ECOSUN 130 W lub ECOSUN 325 W w umieszczonych pod siedziskami ław lub nad klęcznikami. W tym wypadku do uzyskania tego samego efektu co przy promiennikach wysokotemperaturowych można zaangażować mniejszą moc.

Promiennikami niskotemperaturowymi ogrzewamy także strefowo takie miejsca jak prezbiterium, konfesjonały, chór (organistę), zakrystię oraz inne pomieszczenia.

Stosując ogrzewanie promiennikowe sterowane programatorami tygodniowo-dobowymi możemy ogrzewać w określonych porach dnia np. w czasie trwania Mszy Św. co dodatkowo zmniejsza koszty ogrzewania.

Zapraszam do zapoznania się z naszymi Biuletynami Dom&Energie o tytułach:

JAK NIE NALEŻY OGRZEWAĆ OBIEKTÓW SAKRALNYCH – W SZCZEGÓLNOŚCI STARYCH KOŚCIOŁÓW I KLASZTORÓW.

ANALIZA WYKONANA NA PRZYKŁADZIE ROZWIĄZAŃ ENERGETYCZNYCH
W BAZYLICE METROPOLITALNEJ W SZCZECINIE.

Audyt energetyczny dla zespołu sakralno-mieszkalnego – Katedra św. Jakuba – został wykonany tylko na podstawie kosztów zużycia energii elektrycznej i pelet w okresie jednego kwartału zimy 01.01 – 31.03.2010.

oraz

WYSUSZENIE OBIEKTÓW PRZY POMOCY PROMIENIUJĄCYCH PANELI GRZEJNYCH I PONOWNA IZOLACJA TERMICZNO-CIEPLNA

Nie za bardzo trafne okazuje się popularne powiedzenie „Polak mądry po szkodzie”. Mam tu na myśli w całej rozciągłości przedostatnią powódź „stulecia”, z wszystkimi jej konsekwencjami, a prewencją w szczególności – co widać w ostatniej powodzi chyba nazywanej coraz częściej powódź „tysiąclecia”. Ciekawy jestem jak zostanie nazwana „nie daj Boże” następna powódź? czytaj Biuletyn Dom&Energie.

18 08 08 Promienniki8760 wysokotemperaturowe - Kościoły
rotal promiennik ogrzewanie kosciola 4 - Kościoły
rotal promiennik ogrzewanie kosciola 3 - Kościoły

Kościół został ogrzany w sposób mieszany:

za pomocą promienników wysokotemperaturowych Ecosun 2400W oraz grzejących obrazów z wizerunkami świętych, które zawieszone są w nawie głównej.

Parafia rzymskokatolicka p.w. NMP Królowej Polski

Miejscowość: Gostyń, Gmina: Świerzno

rotal promiennik ogrzewanie kosciola 6 - Kościoły
rotal promiennik ogrzewanie kosciola 1 - Kościoły
rotal promiennik ogrzewanie kosciola 9 - Kościoły

propozycje

ogrzewania KOŚCIOŁÓW

Przekładam propozycję nowoczesnego, taniego (jako inwestycja i w eksploatacji), bezawaryjnego, bezobsługowego – bezpośredniego ogrzewania. Jest ono po dwudziestu latach propagowane w USA, Japonii, Kanadzie, Francji i Skandynawii. Około 50 MW mocy z tych urządzeń bezawaryjnie od 8 lat ogrzewa w systemie centralnego ogrzewania obiekty w naszym kraju. Produkcja ich oparta jest na technologii amerykańskiej. wykorzystuje się emisję ciepła – (fali elektromotorycznej) ze specjalnie spreparowanych płyt ogrzewanych elektrycznością w zakresie 75 st.C -95 st.C i 275 st.C – 300 st.C. Promienniki wysokotemperaturowe są szczególnie zalecane do obiektów wysokokubaturowych. Jeżeli chodzi o kościoły, to potrzeba stworzenia efektu ciepła jest w określonych miejscach, porach doby i dniach. Dlatego w układ ten można wprowadzać programator tygodniowo-dobowy z zaprogramowanymi godzinami mszy św. Pełna emisja ciepła następuje po 15 minutach od załączenia.

Kościoły a raczej wiernych ogrzewamy w sposób następujący:

a) centralnie dla całego kościoła – wykorzystując promienniki ECOSUN 2400 (2400 Watt),

b) promienniki niskotemperaturowe (100-650 Watt) umieszczone pod siedziskami ław lub nad klęcznikiem (patrz folder lub zdjęcie poniżej),

c) strefowo – tzn. oddzielnie tzn. oddzielnie prezbiterium – jego otoczenie (stalle), konfesjonały, chór -m organistę i zakrystię,

d) mieszane – połączenie a+c lub częściowo b + c.

Każdy z tych sposobów ma oddzielny sposób zasilania. Wariant maksimum byłby zawsze a+c. z przesłanych nam najlepiej zdjęć kościoła oraz ław – w kilku ujęciach, skąd dowiemy się jak odległe są podpory i szerokość siedziska – możemy wykonać promiennik, który się umieści dokładnie pod siedziskiem.

Moc tych elementów możemy regulować miedzy 2,7 a 3,6 W/cm długiego pasa o szerokości 30 cm – a więc mieszczącego się pod ławą. Wariant maksimum byłby wtedy, gdyby dać pod wszystkimi ławkami, z doświadczenia jednak wiemy, że wystarczy w co drugą przy większej mocy jednostkowej promiennika.

Oprócz tych niskotemperaturowych byłyby jeszcze promienniki w konfesjonałach (ECOSUN 325), pod lub za stołem (ołtarzem) – prezbiterium, chórze i na kazalnicy. Jeżeli chodzi o niskotemperaturowe – załączane są okresowo. do tego wariantu dodajemy jeszcze promienniki ECOSUN 2400 (2400 Watt). – wysokotemperaturowe mocowane na suficie lub na słupach – skierowane na lawy lub prezbiterium. Sterowanie tymi wszystkimi urządzeniami a szczególnie w lawach byłoby oddzielne i czasowe.

koszt ogrzewania to czas załączenia (1 mszy) x ilość kW x stawka. W średniej wielkości kościele (starym) gotyckim – nie izolowanym – z tacy trzeba zdjąć za np. mszę pasterkową ok. 80 zł. Są to wyliczenia dla kościoła w Szczecinie (przy 0,56 zł/1kW)

Ogrzewanie to zwykle załącza się (tam gdzie trzeba) na 0,5-0,25 godz. przed mszą i i wyłącza już przed jej końcem (ręcznie lub automatycznie – zegarem). W zakrystii byłby już system centralnego ogrzewania. ECOSUN, sterowany termostatem przez całą dobę. Tak ogrzewane są kościoły Czech, Austrii, Słowacji i na Węgrzech. W Polsce kilka kościołów w suwalskim, olsztyńskim , Konstancinie, Zakopanem, Jeleniej Górze a także koło Bielska-Białej i Rzeszowa. Każde inne ogrzewanie będzie wielokrotnie droższe a jego efekt wątpliwy (podłogowe wodne lub elektryczne -m drogie + kurz; nawiewowe – kurz i alergie z złogów letnich – lawet jeżeli będą filtry wodne. Tradycyjne ogrzewanie kościołów konwekcyjne z kaloryferów, z podłogi lub nawiewem jest w XXI wieku technicznym nieporozumieniem.

Żeby jeszcze obniżyć koszty proponowanego ogrzewania można, jeśli pozwala na to układ kościoła+ pobliski dom parafialny a jeszcze bardziej zabudowa klasztorna lub seminarium, gdzie potrafimy wyliczyć ile przez cały rok w poszczególnych miesiącach potrzebujemy energii elektrycznej oraz ile potrzebujemy ciepłej wody sanitarnej – to dla tych wyliczeń i pod te potrzeby – jeżeli obiekt jest podłączony do sieci gazowej, ma lub chce propan-butan lub olej opałowy czy diesel można dobrać odpowiedni generator grzewczo-elektryczny. Taki obiekt sakralny będzie miał swoja elektryczność i ciepłą wodę z gazu lub oleju (patrz biuletyn Dom&Energie).

promienniki obrazy

o tematyce RELIGIJNEJ

Zdjęcie 0025 - Kościoły

Do ogrzania Kościołów, zakrystii, salki katechetycznej, domu parafialnego  z powodzeniem możemy zastosować  promienniki w formie obrazów o dowolnej tematyce religijnej namalowane przez artystę malarza, które możemy łączyć w dyptyki, tryptyki.

Jako producent promienników Ecosun jesteśmy w stanie wyprodukować promienniki o dowolnej mocy grzewczej dostosowując ją do potrzebnej powierzchni jaką chcemy ogrzać oraz o dowolnych kształtach np. w kwadracie lub prostokącie dowolnie długim dostosowując je do wnęk lub filarów w budynkach.

Wśród naszych realizacji są obrazy Matki Boskiej, świętych oraz sceny biblijne.   Ciekawą realizacją jest droga krzyżowa stworzona z pojedynczych promienników ze stacjami namalowanymi przez malarza.

Promiennik grzejący obraz Ecosun HO

IMG 0385 - Kościoły
proiennik szklany rotal kosciol - Kościoły
painting 1533082 1920 - Kościoły