Principle of operation

Core Services

dive into GOOD services

Po trzecie: PRZEWAGA NOWOCZESNEJ TECHNOLOGII

Konwekcja a radiacja

Przekazanie ciepła z grzejników lub innych źródeł do ogrzewanych pomieszczeń może odbywać się przez:

Konwekcję – jak sama nazwa wskazuje jest to ogrzanie molekuł powietrza, które unoszą się ku sufitowi i każda nieszczelność – “przeciąg” to ubytek tych ciepłych cząsteczek powietrza i niestety też unoszenie się kurzu jak i również ciągły ich wypływ przewodem wentylacyjnym. Temperatura w takich pomieszczeniach jest zawsze wyższa od temperatury przegród budowlanych, które przekazują otoczeniu ciepło jednocześnie na oba sposoby na drodze konwekcji i promieniowania w stosunku średnim 1-4 (20% promieniowanie i 80% konwekcji).

W radiacji czyli promieniowaniu efekt termiczny jest odwrotny i powoduje on to, że temperatura powietrza jest niższa od średniej temperatury otaczających przegród. W rezultacie temperatura efektywna – a ona głownie wpływa na odczucie komfortu cieplnego – jest wyższa od temperatury powietrza. Jest to korzystne ze względów fizjologicznych i higienicznych.

Ciepło promieniowania – nadchodzi nowa era ogrzewania radiacyjnego

Oszczędności energii można poszukiwać zarówno w procesach jej pozyskiwania, jak i w sposobach jej wykorzystywania. Nie należny przy tym zapominać o zdrowym aspekcie osiągniętego komfortu cieplnego.

Jeżeli można było rozwiązać ogrzewanie pomieszczeń w warunkach najbardziej ekstremalnych gdzie temperatury zewnętrzne są poniżej – 100 st. C i nie ma grawitacji,  a więc molekuła ogrzanego powietrza nie unosi się ku górze i jedynym pewnym źródłem energii jest elektryczność pozyskiwana przez fotoogniwa ze Słońca – i  jest tym obiektem statek kosmiczny – to na pewno nie ma już problemu w ten sam sposób wbrew pozorom  tanio, bezobsługowo i bezawaryjnie ogrzać nasze ziemskie mieszkanie.

Ponieważ w naszym kraju gaz i olej jest importowany, ograniczony w swoich zasobach i towarem przetargowym w dysputach politycznych “to w Polsce która stoi na węglu” zawsze najważniejszym źródłem będzie elektryczność z węgla lub czas najwyższy z gazu lub oleju spalanego w blokach grzewczo-elektrycznych (z tzw. kogeneracji).

Trzeba tu rozdzielić koszty ogrzewania gazowego i elektrycznego ogrzewania promiennikowego. Gazowe stosuje się tylko do wysokich hal z dużym nawiewem (przepływem) powietrza. Koszt takich inwestycji to 55-70 zł/mkw. Od prawie dziesięciu lat w Polsce trzy firmy produkują, importują prowadzą dystrybucje i montaż promiennikowego centralnego ogrzewania elektrycznego.

Elektryczność była, jest i będzie najprostszym  i najpewniejszym źródłem przetransformowania energii w światło, ruch, dźwięk i bezpośrednie ogrzewanie radiacyjne.

rotal promienniki ecosun

Jak widać z powyższych obliczeń koszty eksploatacyjne w przypadku ogrzewania promiennikowego zajmują drugie miejsce, za ogrzewaniem węglowym. Proszę jednocześnie zwrócić uwagę, na cena 1 KWh. Należy nadmienić, że serwis ogrzewania promiennikowego jest o wiele tańszy niż ogrzewania węglowego i gazowego (przy ogrzewaniu węglowym i gazowym mamy do czynienia z obiegiem wodnym, co wiąże się z występowaniem kamienia kotłowego, korozją, uszczelnieniami, zapowietrzeniami grzejników, w przypadku ogrzewania gazowego występowaniem NO w przewodzie kominowym (azotków – pierwiastków szkodliwych dla środowiska i zdrowia) oraz korozji kwasowej wkładu kominowego w przypadku ogrzewania węglowego (występowanie związków siarki, które w połączeniu z zawartą w węglu wilgocią tworzą kwas siarkowy). Dodatkowo w ogrzewaniu węglowym mamy dużo pracy z popiołem i innymi pozostałościami przy spalaniu.

Ogrzewania promiennikowe nie wymaga żadnego nadzoru. Przy systemie c.o. elektrycznym bezpośrednim promiennikowym z sieci Zakładów Energetycznych koszty można jeszcze bardziej obniżyć w bardzo prosty sposób, a mianowicie korzystając z energii elektrycznej pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych np. z wiatru (turbiny wiatrowe) czy słońca fotoogniwa. Nadmienić należny, że są to tanie źródła energii a jednocześnie proekologiczne, tak nie doceniane w naszym kraju. Taki sposób centralnego ogrzewania pozwala magazynować energię w przegrodach budynku przez ich napromieniowanie lub grzanie folią grafitową umieszczoną w przegrodzie. A dodatkowym atutem promienników jest to iż ciepło promienników ECOSUN jest dla nas bardzo przyjemne w odczuciu.

Po czwarte: RÓWNOMIERNY ROZKŁAD CIEPŁA W DOMU

Wśród innych zalet ogrzewania z przewagą promieniowania wymienić należny swoistą “samoregulację”. Jeżeli w pomieszczeniu przebywają dwie osoby, z których jedna wypoczywa, a druga pracuje, to obie odczuwają podobny komfort cieplny.

Obniżenie temperatury powietrza zmniejsza straty ciepła powodowane wentylacją pomieszczenia. Jest to bardzo cenna zaleta ogrzewania przez promieniowania, istotna zwłaszcza w pomieszczeniach o dużej kubaturze (hale produkcyjne, gimnastyczne, kościoły, szklarnie, kurniki itp., a także pomieszczenia mieszkalne). Umożliwia oszczędność energii do 30% w stosunku do ogrzewania konwekcyjnego. Oszczędności są jeszcze większe, jeśli ogrzewa się promiennikami tylko wyodrębnione przestrzenie (stanowiska pracy).

Długotrwałe ciepło – akumulacja oszczędność podwójna

Emitowane przez płaszczyzny promieniowanie jest w ponad 90% pochłaniane przez otaczające przegrody. Odbita część promieniowania (10%) trafia na kolejną przegrodę, która z kolei pochłania znów 90%. W efekcie niemal całe wyemitowane promieniowanie cieplne zostaje pochłonięte (zaabsorbowane). Jedynie polerowane meble mają zdolność odbijania około 95 % promieniowania, natomiast materiały przezroczyste (szkło, powietrze) przepuszczają promieniowanie cieplne o dł. fali ponad 7. Przegrody nagrzewające się w wyniku absorpcji promieniowania również emitują promieniowanie w kierunku przegród chłodniejszych (promieniowanie wtórne).

Po piąte: UMIEJĘTNOŚCI I DOŚWIADCZENIE

Jesteśmy producentem Promienników ECOSUN od ponad 20 lat wciąż udoskonalając technologię a nasze umiejętności i doświadczenie przekładają się na zadowolenie klientów.

Zamontowaliśmy już setki megawatów tych systemów w halach handlowych m.in. (NOMI, IKEA), produkcjach Warszawy, Szczecina, Krakowa, Bydgoszczy oraz wielu innych.

Mamy doświadczenie w ogrzewaniu licznych kościołów Zakopanego, Rybnika, Bielska Białej, stacjach benzynowych BP, Arla w krakowskiem, w domach wczasowych i sanatoriach Zakopanego, Rewala, Mrzeżyna i tysiącach domów mieszkalnych całej Polski. Obecnie ogrzewamy hale sklepowe Polo Market, które wchodzi w nowoczesne i energooszczędne ogrzewanie swoich sklepów.

Nasze doświadczenie mówi, iż płaszczyzny promieniujące mogą jednocześnie pełnić funkcję przegrody budowlanej (ogrzewanie sufitowe, podłogowe) lub mogą to być najczęściej zawieszane na sufitach i ścianach płyty promieniujące. Istotne jest, aby płaszczyzny promieniujące nie były zasłonięte sprzętami, firankami czy dywanami.

W ogrzewnictwie można również stosować podwieszane płyty promieniujące zasilane gorącą wodą lub parą, a także promienniki gazowe. Dużą zaletą promienników jest ich mała bezwładność, dzięki czemu efekt cieplny uzyskuje się prawie natychmiast po włączeniu. Cecha ta umożliwia krótkotrwale (a więc oszczędne) wytworzenie komfortu cieplnego w pomieszczeniach używanych sporadycznie.

Projektując ogrzewanie z sufitu należy pamiętać, że częścią ciała człowieka czułą na przegrzanie jest głowa. Odpowiednie warunki z puntu widzenia fizjologii człowieka można uzyskać przez właściwe rozmieszczenie sufitowych płaszczyzn grzejnych i tu najlepiej rozmieścić je nad oknami i drzwiami.

W pomieszczeniach w których zastosowano sufitowe płaszczyzny grzejne, występuje bardzo korzystny stosunek radiacji do konwekcji – 2,5:1. Temperatura powietrza w izolowanym pomieszczeniu jest wówczas około 3 st. C niższa od temperatury efektywnej. Blisko sufitu utrzymuje się cienka, izolacyjna warstwa ogrzanego powietrza, która nie ma grawitacyjnej możliwości przepływu do góry.

Ogrzewanie z sufitu jest godne polecenia w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, szczególnie zaś w pomieszczeniach, w których ludzie przebywają w pozycji leżącej (sypialnie, szpitale).

Do ogrzewania pomieszczeń można również stosować pionowe ścienne płaszczyzny grzejne. Górna krawędź takiej płaszczyzny nie powinna być umieszczona wyżej niż 1,5 m od podłogi. Jest to przyjęta powszechnie wysokość zawieszania obrazów w pokojach. Dlatego jedna z nielicznych firm europejskich a w Polsce jako jedyna w Polsce firma ROTAL produkuje ręcznie malowane obrazy grzejące (promieniujące). Ścienne płaszczyzny grzejne mogą być instalowane jako ogrzewanie podstawowe lub jako uzupełniające – współpracujące z sufitową lub podłogową płaszczyzną grzejną (konwekcyjną – umożliwiają one wtedy obniżenie temperatury tych ostatnich).

Zamontowaliśmy już setki megawatów tych systemów w halach handlowych m.in. (NOMI, IKEA), produkcjach Warszawy, Szczecina, Krakowa, Bydgoszczy oraz wielu innych.

Mamy doświadczenie w ogrzewaniu licznych kościołów Zakopanego, Rybnika, Bielska Białej, stacjach benzynowych BP, Arla w krakowskiem, w domach wczasowych i sanatoriach Zakopanego, Rewala, Mrzeżyna i tysiącach domów mieszkalnych całej Polski. Obecnie ogrzewamy hale sklepowe Polo Market, które wchodzi w nowoczesne i energooszczędne ogrzewanie swoich sklepów.

Naszą przewagą jest wieloletnie doświadczenie, bezawaryjność urządzeń z 10-letnią gwarancją oraz gwarantowane obniżenie kosztów ogrzewania w stosunku do obecnego.

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet.

Title 1

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt.

Title 2

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt.

Title 3

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt.

This is our Design Process

%

Text 1

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium

%

Text 2

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium

%

Text 3

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium

%

Text 1

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium

%

Text 2

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium

%

Text 3

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium

Core Services

dive into GOOD services

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet.

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet.

J

Strefa Niskich Cen

uzyskaj NAJLEPSZE

oferty i promocje!!

NASI KLIENCI

poznaj opinie o nas i dołącz do zadowolonych klientów

Po kilku latach użytkowania promienników Waszej firmy mogę stwierdzić że był to bardzo dobry zakup. Zajmują mało miejsca są cienkie, skuteczne i bezawaryjne. Grzejący “obraz” zawieszony na kominku dodatkowo zaskakuje moich gości, bardzo polecam ten produkt.

Pozdrawiam Zbigniew Serocki

Posiadanie promienników w domu to tak jakby posiadanie swojego własnego mini słońca, dostępnego na żądanie o każdej porze dnia i nocy 🙂 Gorąco polecam promienniki z firmy Rotal. Zastosowano było promienniki Ecosun do ogrzania domu jednorodzinnego.

Be Happy Mariusz Zawadzki

Ask for an offer

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque ultricies massa tellus, pharetra condimentum nibh ornare sed.

Write to us

we are waiting for you

Jeżeli jesteś zainteresowany promiennikami Ecosun lub innymi rozwiązaniami grzewczymi dla domu zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, bezpłatnie dobierzemy urządzenia i zrobimy wycenę. 

Contact Us

Wojska Polskiego 89/2 70-481 Szczecin, Poland

office@rotal.pl

91 422 08 95, 91 422 65 87